مقاله آموزشی, PLC

ساختار خروجی دیجیتال در PLC

ساختار خروجی دیجیتال در PLC
  1. نوع رله ای
  2. نوع ترانزیستوری با ترانزیستور نوع NPN
  3. نوع ترانزیستوری با ترانزیستور نوع PNP

نوع رله ای

در نوع رله ای توسط میکروکنترلر داخل PLC به رله های کوچک داخل خود PLC که غالبا قابلیت تحمل قطع و وصل ولتاژ 220v و جریان حداکثر 2A را دارند فرمان داده می شود.

کنتاکتهای باز رله به بیرون از PLC هدایت شده و می توانیم جریان وسیله دیگری را توسط این رله ها قطع و وصل کنیم . ولی در عمل هیچ وقت از این رله ها , به دلیل پایین بودن جریان قطع و وصل آنها استفاده نمی گردد , معمولا از رک رله که به صورت سوکتی در توانهای بالا هستند و قابلیت تعویض آسان دارند استفاده می گردد .

یک طرف تمام رله ها به هم وصل شده و بصورت ورودی مشترک به بیرون از PLC هدایت شده است .

استفاده کننده می تواند ولتاژ 24 + را به سر مشترک رله ها وصل کرده و از خروجی هر کدام از رله ها برای فرمان دادن به رک رله استفاده کند . سر دیگر رک رله نیز باید به ولتاژ صفر ولت یا GND وصل گردد . یکی از بزرگترین معایب PLC از نوع رله ای سرعت پایین و محدود بودن تعداد دفعات قطع و وصل رله ها می باشند به این دلیل استفاده از این نوع در جاهایی که به سرعت بالا و تعداد قطع و وصل زیاد داریم مناسب نمی باشند . پس باید در هنگام خرید PLC به نوع خروجی آنها توجه شود ،یکی ازمزیت خروجی رله ای ایزوله کردن خروجی و قابل استفاده در جریان‌های بالاست.

نوع ترانزیستوری

علت استفاده از خروجیهای ترانزیستوری سرعت بسیار بالا آنهاست و برای درایو کردن و راه اندازی Stepper موتورها و وسروو موتور ها ؛ دستگاههای تولیدی که قسمتهای مختلف آنها تعداد قطع و وصلهای زیادی می طلبد بکار می روند . هنگام خرید این نوع PLC ها باید دقت کنید که نوع NPN سیم زمین ( GND) را توزیع می کند و نوع PNP برق 24 + را توزیع می کند . یعنی سیم مشترک یا COM در نوع NPN به زمین یا GND و سیم مشترک در نوع PNP به برق 24 + وصل خواهد شد

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 12 =