معرفی شرکت ABB

معرفی شرکت ABB

شرکت ABB یک شرکت چند ملیتی است که دفتر مرکزی آن در شهر زوریخ سوئیس قرار دارد. این شرکت در سال ۱۹۸۸ با ادغام شرکت سوئدی ASEA و شرکت سوئیسی Brown Boveri تشکیل شد. شرکت های ASEA و Brown Boveri از شرکتهای پیشتاز در حوزه صنعت برق اروپا بودند که تاریخچه فعالیت آنها به اواخر قرن نوزدهم میلادی باز می گشت. اکنون شرکت ABB به عنوان یکی از بزرگترین شرکتهای مهندسی دنیا، عمدتاً در زمینه‌های برق- قدرت و اتوماسیون صنعتی فعالیت می‌کند. همچنین این شرکت، یکی از پیشگامان در زمینه طراحی و ساخت ربات های صنعتی در جهان می باشد و تعداد رباتهای صنعتی فروخته شده توسط این شرکت، از مرز ۳۰۰ هزار دستگاه گذشته است. ABB در بیش از ۱۰۰ کشور دنیا دارای شعب متعدد و در حدود ۱۱۷ هزار کارمند دارد و درآمد جهانی آن در سال ۲۰۰۹ درحدود ۳۱٫۸ میلیارد دلار آمریکا گزارش شده ‌است.

اولین ربات صنعتی شرکت ASEA در سال ۱۹۷۴ با نام IRB6 برای انجام عملیات جوشکاری به بازار عرضه شد و ویژگی ممتاز این ربات در آن زمان، بهره مندی از کنترل میکروپروسسوری و سیستم های درایو الکتریکی بود. این مدل، اولین بار در یک شرکت مهندسی کوچک در سوئیس مورد استفاده قرار گرفت و پس از آن به امریکا، آلمان و انگلستان صادر شد. مدل تکامل یافته این ربات با نام IRB60، در سال ۱۹۸۲ به بازار عرضه شد و اولین نمونه آن در اسپانیا نصب گردید.

در سال ۱۹۸۳، این شرکت از سیستم کنترل جدید خود با نام S2 رونمایی کرد که برخورداری از اهرم کنترل دکمه ای (مدل های اولیه تیچ پندنت) و امکان کنترل همزمان چند محور از ویژگی های بازر آن بود. در سال ۱۹۸۶، مدل IRB2000 با وزن ۱۰ کیلوگرمی و با ویژگی های همچون دقت بالا، محدوده کاری گسترده و برای اولین بار برخورداری از سیستمهای درایو AC به بازار عرضه گردید.

در سال ۱۹۹۰، شرکت ABB با خرید کمپانی امریکایی Cincinatti Milacron و تجربه موفق خود در زمینه جوش نقطه ای (Spot Welding) توانست به جایگاه مناسبی در صنعت خودروسازی امریکا دست پیدا نماید. سال بعد، ABB مدل IRB 6000 را که یک ربات ۲۰۰ کیلوگرمی بزرگ بود معرفی کرد. IRB6000، سریع ترین و دقیق ترین ربات در زمینه انجام جوش نقطه ای در بازار زمان خود بود. در همین سال، ABB با تصاحب شرکت Graco امریکا، توانست با نصب اتومایزرهای الکتروستاتیکیِ پاشش رنگِ شرکت Graco روی رباتهای خود، حرکات پاشش رنگ رباتهای خود را بهبود بخشد و به حرکات سریعتر و چابکتری در رباتهای خود دست یابد. در سال ۱۹۹۴، ABB با خرید شرکت فرانسوی ACMA Robotics، موقعیت قدرتمندی در صنعت خودروی فرانسه بدست آورد. این رخداد همزمان با رونمایی از مدل جدید کنترلرهای شرکت ABB تحت عنوان S4 روی داد. برخورداری از تیچ پندنت و زبان برنامه نویسی منعطف از نقاط قوت S4 به شمار می رفت.

رونمایی از ربات FlexPicker، سریعترین ربات جابجا کننده قطعات در جهان و رونمایی از نرم افزار شبیه سازی RobotStudio به عنوان اولین نرم افزار شبیه ساز برنامه نویسی آف لاین رباتیک، مهم ترین رکوردهای جهانی شرکت در سال ۱۹۹۸ بود. ABB در سال ۲۰۰۱ از مدل IRB7600 به عنوان اولین ربات صنعتی جهان که قادر به جابجایی ۵۰۰ کیلوگرم بار بود پرده برداشت و توانست اولین شرکتی باشد که تا سال ۲۰۰۲، ۱۰۰ هزار ربات در سراسرجهان فروخته است. این شرکت در سی ام سالگرد ساخت اولین ربات خود، از کنترلرهای جدید IRC5 رونمایی کرد که برخورداری از ساختار ماژولار، طراحی ارگونومیکِ تیچ پندنت و سیستم تحت ویندوز آن و قابلیت ایجاد هماهنگی کامل در حرکت تا چهار ربات از طریق فانکشن MultiMove از ویژگیهای ممتاز آن بود. در سال ۲۰۰۵، چهار مدل IRB660، IRB4450S، IRB1600 و IRB260 به بازار عرضه شد. در ادامه فعالیت های شرکت، قابلیت Remote Service در سال ۲۰۰۶ ارائه گشت و امکان مانیتورینگ وضعیت رباتها بصورت ۲۴ ساعته شبانه روز، هفت روز هفته را فراهم آورد. این ویژگی، بهره وری و قابلیت اطمینان ربات ها را افزایش میداد. عرضه مدل IRB6640 (ربات صنعتی چندین منظوره) در سال ۲۰۰۷، عرضه مدل IRB120 (کوچکترین ربات ساخت ABB با وزن ۲۵ کیلوگرمی و سطح دسترسی ۵۸۰ میلیمتری) در سال ۲۰۰۹، عرضه مدل IRB460 ( سریعترین ربات جهت کاربردهای بسته بندی محصولات در جهان) در سال ۲۰۱۰، عرضه مدل IRB1520ID (ربات جوشکار دقیق و با قابلیت Integrated Process Dressing ) در سال ۲۰۱۱، عرضه مدل IRB6700 (از نسل هفتم رباتهای بزرگ ABB) در سال ۲۰۱۳، عرضه ماژول Compact CBS II (تنها راهکار رباتیک برای تغییر رنگ داخل ربات در رباتهای پاشش رنگ با رنگ پایه آّب) در سال ۲۰۱۴ و نهایتاً ارائه ربات Yumi، اولین ربات دو بازوی جهان در سال ۲۰۱۴ از مهمترین فعالیت ها و نوآوری های شرکت ABB طی سالیان اخیر بوده است.

قالب ووکامرس